اصول انتخاب مبلمان

 

دکوراسیون خانه

مبل ها جزء اصلی دکوراسیون خانه را تشکیل می دهند و از سویی جزء گران تشکیل دهنده ی دکور خانه محسوب می شوند و معمولا هر دست مبل خریداری شده حداقل 4 سال مورد استفاده قرار می گیرد.

به همین جهت پیش از اقدام به خرید مبل باید به پرسش های متعددی نظیر سوالات زیر پاسخ دهید تا بتوانید انتخابی آگاهانه و هوشمندانه داشته باشید.

*** در کدام بخش از خانه قرار است مبل ها به کار روند؟

*** ابعاد مناسب مبل ها برای آن اتاق چقدر است؟

*** از میان انواع مبل ها کدام مدل برای کاربرد مد نظرتان مناسب تر است؟

** جنس بدنه و روکش مبل ها از چه باشد؟

طراحی اجزای داخلی اتاق ها با توجه به نیازهای زندگی و سبک دکوراسیون انجام می شود و ما در این جا قصد داریم انواع پارامتر های محیطی که بر روی انتخاب شما می توانند تاثیر گزار باشند را بررسی کنیم.

 مشخص کردن کاربرد مبلمانی که قصد خرید آن را دارید.

کاغذ دیواری در شیراز

پیش از اقدام به خرید باید برای خود مشخص کنید که از سرویس مبلی که می خواهید تهیه کنید چه انتظاراتی دارید.

 آیا می خواهید از آن ها برای استراحت کردن استفاده کنید یا اینکه تنها برای دور همی های عصرانه می خواهید آن ها را مورد استفاده قرار دهید؟ آیا قرار است ساعاتی از روز روی مبلتان دراز بکشید یا فقط نشستن روی آن ها مد نظرتان است؟

بر اساس پاسخ هایی که به این دست سوال هایی که از خود می پرسید می دهید، می توانید مشخص کنید که به دنبال مبل راحتی هستید یا سلطنتی و یا مدرن و رسمی؟

میزان فضا و فرم مبل

دکوراسیون

قبل از اینکه چشمان خود را بر روی گزینه های خاص به کار رفته در دکوراسیون نتظیر قاب عکس ها یا پرده ها متمرکز کنید، فضای خود را در نظر بگیرید.

مبل ها در دسته های مختلف، مدل های مختلفی دارند.

 به طور مثال مبل راحتی 7 نفره، یا سکشنال (چند تکه) و یا ... همچنین ابعاد آن ها نیز ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال یک ست سکشنال ممکن است عریض تر یا عمیق تر از سایر مبل های سکشنال باشد.

 

برای انتخاب دقیق نوع و اندازه ی سری مبلی که در نظر گرفته اید (چه سلطنتی، چه مدرن یا راحتی) به میزان فضای موجود نگاه کنید.

 توجه به فضای موجود

 

 مبلمان خانه

 

فرم و اندازه ی ابعاد مبلی که انتخاب می کنید باید به گونه ای باشد که پس از قرار گرفتن در منزلتان برای رفت و آمدتان بین قسمت های مختلف خانه ایجاد مزاحمت نکند. به عبارت بهتر مبلمان نباید ایجاد راه بندان کند و نسبت به فضا نباید خیلی جاگیر باشد.

اگر وسعت اتاق نشیمن شما کم است می توانید از مبل های سکشنال L شکل استفاده کنید تا بتوانید از فضا استفاده ی بهینه کرده و گوشه های اتاق به محیط پرت و بلا استفاده تبدیل نشوند.

 قالب مبل و چوب به کار رفته در آن

فروشگاه کاغذ دیواری

مبل ها در انواع مختلفی هستند که هر یک از چوب و پارچه ای متمایز ساخته شده اند.

چوب های گردو، بلوط، توسکا، افرا، راش و ... در تولید مبلمان استفاده می شوند. با توجه به میزان چوب به کار رفته و نوع آن و میزان پرداخت و کاری که روی چوب انجام شده رده های قیمتی متفاوتی برای مبلمان وجود دارد.

لازم است متذکر شویم که این باور که هرچه مبل سنگین تر باشد کیفیت آن بهتر است کاملا غلط می باشد. از منظر کاربردی اجناس و لوازم، قابلیت حمل آسان (هنگام اسباب کشی یا تغییر دکوراسیون یا ...) بسیار مهم است که عدم وجود این مزیت در مبل های با چوب خالص سنگین وزن می تواند موجبات دردسر و مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند.

همچنین پایه های مبل های سبک تر به فرش یا موکتی که در زیر آن ها قرار دارند آسیب کمتری می رسانند.

 

پشتوانه ی مبل

در هر مبل، کویل ها، باند یا رباط هایی وجود دارند که از بالشتک های مبل پشتیبانی می کنند. بالشتک های نشیمن مبل را بردارید و دست خود را روی پارچه ی کف مبل بکشید. قطعا ستون های نگه دارنده ی بالشتک ها را احساس می کنید. کمی به آن ها فشار وارد کنید و ببینید که آیا مقاومت کافی دارند یا نه؟

انعطاف پذیری مبل 

چگونه مبل هایی برای نشستن مناسب هستند؟

دستان خود را روی مرکز دو وجه متقابل از هر یک کوسن های نشیمن مبل قرار دهید و آن ها را فشار دهید؛ هرچه دستانتان بتوانند به هم نزدیکتر شوند، کیفیت فوم به کار رفته در کوسن ها بهتر بوده است.

فوم باید به اندازه ی کافی نرم باشد تا هنگام نشستن روی آن احساس راحتی کنید، اما آن قدری هم شل و ول نباشد که در آن فرو روید و احساس عدم تعادل کنید.

 

 

پارچه

دکوراسیون خانه

 نوع پارچه ی به کار رفته و رنگ آن نیز بسیار اهمیت دارد. در مبل های راحتی به دلیل اینکه معمولا از کوسن های بزرگ و مجزا از قاب مبل، برای بخش های نشیمنگاه و تکیه گاه استفاده می شود، اغلب امکان جداسازی روکش مبل و شست و شو و یا تغییر آن ها وجود دارد اما در مبل های سلطنتی یا رسمی اینگونه نیست.

بسیار مهم است که شرایط خود را نیز در نظر بگیرید.

شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و یکی از رویه های پارچه یا چرم را برای مبلی که می خخواهید بخرید در نظر بگیرید.

اگر فرزند دارید یا خانواده ای پر جمعیت دارید و یا حتی مهمانی های زیادی برگزار می کنید بهتر است مبلی خریداری کنید که مقاوم بوده و رنگ قسمت های پارچه ای آن زیاد روشن نباشد تا پس از مدتی مبلتان کهنه به نظر نرسد.

مبلمان منزل

 انتخاب پارچه های با زمینه رنگی طوسی، گردویی یا جو دو سر علاوه بر اینکه با اکثر دکوراسیون های منازل به راحتی ست می شوند، به مرور زمان رنگ و شکل کهنگی به خود نمی گیرند و نیز چرک تاب بوده و رنگ دوده از آن ها مشخص نمی شود. (این یک نکته طلایی است به خصوص برای ساکنان کلان شهرهایی که هوای تمیزی ندارند)

اگر فرزند خردسال دارید می توانید از مبل هایی که دارای پارچه ی طرح دار هستند استفاده کنید تا اگر کودک دلبندتان خوراکی یا هر ماده ی رنگی ای که تمیز نمودن آن ساده نیست بر روی مبل ریخت، قسمت لکه گرفته در میان طرح پارچه مبلی خیلی به چشم نیاید.

اگر می خواهید جنس رویه پارچه ای مقام در برابر گرفتن لکه باشد به دنبال میکرو فیبرهای مصنوعی (پلی استر، نایلون، اکریلیک) یا پارچه های مخلوط که به لحاظ ذاتی مقاوم به لکه هستند و بافت محکمی دارند باشید.

 ایده

یک ایده که در شیک تر جلوه دادن محیط می تواند بسیار تاثیر گذار باشد، انتخاب مبلی که از ترکیب پارچه های ساده و طرح داری که مشابه کاغذ دیواری یا پرده ها ی اتاق نشیمنتان ساخته شده باشد، است.دکوراسیون اتاق نشیمن

 حتی اگر مبلی دارید که ساده است می توانید با خرید پارچه ی مبلی طرح کاغذ دیواری اتاق نشیمنتان کوسن هایی تهیه کنید و آن ها را روی مبل ها بچینید. مطمئناً از نتیجه ی این طرح شگفت زده خواهید شد. 

دکوراسیون اتاق نشیمن

فقط به مبل یا کاناپه توجه نکنید!

شما از عثمانی ها، گل میز ها ، میز جلو مبلی و صندلی تک نفره ی ست شده با مبلتان نیز می توانید استفاده کنید و دکوراسیونی لوکس تر را ایجاد نمایید.

همچنین توصیه می کنیم اگر فضا به اندازه ی کافی در دسترس شما است، در بخش هایی از خانه یتان مبل هایی با طرح های عجیب و غیر متعارف را نیز به کار ببرید.

خرید کاغذ دیواری شیراز

نکته ی پایانی:

مهمترین نکته در خرید مبل توجه به کاربرد مبل، ابعاد آن و جنس بدنه و بالشتک های مبل است.

همچنین بهتر است مبلی که خریداری می کنید دارای چند پارامتر زیر نیز باشد:

1* رویه ی بالشتک ها و کوسن ها قابل جداسازی و شست و شو باشد.

2* رنگ مبل و کوسن ها با کاغذ دیواری اتاق، پرده ها و سایر وسایل اتاق ست باشد. (برای به کارگیری صحیح رنگ ها در دکوراسیون به اینجا روید.)

در نهایت تحقیق خود را انجام دهید و ذهنیت باز داشته باشید تا  بتوانید مبلی  که به خوبی با سبک زندگیتان هماهنگ باشد و نیز دوام چندین ساله داشته باشد را انتخاب کنید.

امیدواریم که توانسته باشیم راهنمای خوبی برای انتخاب و خرید مبلمان منزلتان بوده باشیم.

کاغذ دیواری هارمونی