دکوراسیون آشپزخانه (قسمت دوم:نحوه ی تزیین و چیدمان)

پیش تر در مقاله ای مجزا به بررسی اصول چیدمان وسایل اصلی آشپزخانه بر اساس انواع معماری آشپزخانه ها پرداختیم و گفتیم که در هر نوع آشپزخانه برای چیدن سه وسیله ی اصلی باید از قانون مثلث پیروی کنید.

حال در این مقاله تصمیم داریم که روش ها و ایده هایی را برای تزیین آشپزخانه بیان کنیم تا شما خوانندگان عزیز بتوانید با به کار گیری آن ها این مکان را هرچه زیباتر بیارایید.

*** پیش از اقدام به آراستن این محل باید خود را از شر وسایل اضافی و کهنه ای که مدت هاست بلا استفاده باقی مانده اند خلاص کنید.

این وسایل می توانند قابلمه های خراب شده و از کا افتاده، ظروف پلاستیکی بی کاربرد یا بسیار کم کاربرد و یا کهنه ها و لکه های قدیمی باشند.

*** وسایل خود را بر اساس میزان نیازتان و ابعادشان تفکیک کنید.

بعضی خانوم ها تصور می کنند که قرار دادن آب میوه گیری، ساندویچ ساز و ... روی کابینت آشپزخانه باعث می شود که این مکان مدرن تر به نظر برسد حال آنکه اصلا اینگونه نیست.

تمام ظروف و وسایل برقی و .... را در نظر بگیرید و آن ها را بر اساس میزان نیازتان تفکیک کنید.

هر چه سطح کابینت خلوت تر باشد آشپزخانه مرتب تر و شیک تر به نظر می رسد. شما هر روز از این وسایل برقی جاگیر استفاده نمی کنید پس بهتر است آن ها را جمع کنید.

به عنوان مثال شما هر روز آشپزی می کنید پس ادویه جات، قابلمه های اصلی، ملاقه ها و احتمالا دستگاه غذا ساز خود را هر روز لازم دارید.

اما در باره ی قالب های فانتزی کیک و قابلمه های بسیار بزرگ و دستگاه آسیاب و ... هم همینگونه است؟

سپس وسایلی که بیشتر استفاده می شوند را در بخش های جلوتری کابینت ها و وسایل کم کاربردی تر را عقب تر بچینید.

همچنین سعی کنید وسایل خیلی سنگین را در کابینت های بالا یا خیلی پایین قرار ندهید تا دست و کمر شما هنگام برداشتن آن ها زیاد تحت فشار قرار نگیرند.

*** از دیوار ها استفاده کنید!

دکوراسیون آشپزخانه

می توانید با اتصال گیره های مخصوص به یک دیوار از آشپزخانه قابلمه هایتان را روی دیوار آویزان کنید.

همچنین قلاب هایی در لوازم آشپزخانه فروشی ها موجود هستند که به کابینت ها متصل می شوند و می توانید ملاقه ها و لیوان هایتان را از آن ها آویزان کنید.

*** از قفسه ها استفاده کنید.

داشتن قفسه ها چه داخل کابینت ها برای دسته بندی وسایل داخل کشو یا کابینت و چه خارج از کابینت ها (روی دیوار یا سطح روی کابینت ها) کار شما را در نظم دادن وسایل بسیار آسان تر می کند و دسترسی شما به وسایل مورد نیازتان راحت تر می شود.

چیدمان آشپزخانه

در کشو ها از قفسه های دسته بندی کشو برای تفکیک انواع قاشق ها و چاقوها و چنگال ها استفاده کنید.

قفسه هایی روی دیوار نصب کنید و ظروف شیک یا شیشه های حاوی حبوبات را روی آن بچینید.

تزیین آشپزخانه

*** اطراف سینک ظرف شویی را خالی کنید.

تنها دو جای مایع ظرف شویی و مایع دستشویی در کنار شیر آب قرار دهید یا به دیوار متصل کنید.

*** می توانید چند شمع فانتزی و چند عکس کوچک از کودکانتان را در آشپزخانه قرار دهید.

یک ایده ی جالب: نقاشی های فرزندانتان را با گیره های آهن ربایی به یخچال متصل کنید تا به آشپزخانه یتان حس گرمی و صمیمیت ببخشید.

*** حتما یک جای مناسب برای قرار گیری دستمال کاغذی آشپزخانه در نظر بگیرید. می توانید از دستمال های رولی و جا آویز دیواری این گونه دستمال ها استفاده کنید.

*** قفسه ی کتاب کوچکی در بخشی از آشپزخانه نصب کنید و کتاب ها و مجلات آشپزی را درون آن قرار دهید. همچنین می توانید از یک فایل برای این کار کمک بگیرید.

دکور آشپزخانه

یک ایده: فاصله ی بین کابینت های ردیف بالا و ردیف پایین را کاغذ دیواری بزنید و از همان کاغذ دیواری، برای کاور کردن دیواره ی فایلی که می خواهید کتاب ها و مجلات را در آن قرار دهید استفاده کنید و نیز می توانید دیواره ی چند گلدان کوچک را نیز با همان کاغذ دیواری کاور کنید و آن ها را روی میز آشپزخانه بچینید. (البته اگر فضای کافی در اختیار دارید و این کار باعث شلوغ شدن میز کارتان نمی شود.)

*** اگر روی کابینت فضای کافی برای قرار گیری مایکروویو ندارید یک مکان در بالا ی کابینت ها برای آن طراحی کنید.

دکوراسیون

توجه داشته باشید که محفظه‌ای که می سازید باید به گونه ای باشد که جداره ی بالایی آن ده سانت از سطح بالای مایکروویو فاصله داشته باشد تا هواکش ماکروویو بتواند به درستی عمل کند.

*** از میز جزیره ی خود به طور بهینه استفاده کنید.

می توانید بخشی از آن را به قفسه ی کتاب یا دکوری برای ظروف لوکستان تبدیل کنید یا یک تخته سیاه در آن، جا سازی نمایید.

آشپزخانه ی مدرن