نورپردازی قسمت های مختلف خانه چگونه باید باشد؟

نورپردازی قسمت های مختلف خانه چگونه باید باشد؟

نکته ای که توجه به آن بسیار ضروری است تاثیر رنگ های به کار رفته در محیط، جنس وسایل حاضر و شکل هندسی محیط بر روی نور و ظاهر آن است.

نورپردازی صحیح می تواند یک مکان معمولی را بسیار با شکوه تر جلوه دهد و برعکس محیطی زیبا را کسل کننده و زننده نشان دهد. پس مهم است که هنگام دکوراسیون مراقب قواعد مخصوص نورپردازی محیط خانه باشید.

ما در این جا سعی کرده ایم که نکات و قواعد نور پردازی را برای شما خوانندگان عزیز عنوان کنیم.

نوع و رنگ روشنایی

طبق استاندارد های پذیرفته شده ترکیب نور مهتابی (سفید) به همراه نور خورشیدی (زرد) بهترین نور برای چشمان است که به سلامت چشم آسیب نمی زند و آزار دید برای افراد در محیط ایجاد نمی کند.

رنگ سفید اگرچه می تواند محیط را دل باز تر و بزرگ تر نشان دهد، به تنهایی می تواند برای چشم آزار دهنده باشد و محیط را کسل کننده نشان دهد.

نور زرد حس محبت، صفا و صمیمیت را القا می کند البته اگر به تنهایی در محیط کم نوربه کار رود می تواند احساس خمودگی ایجاد کند.

پس می توان درصد های مختلفی از دو رنگ را برای قسمت های مختلف و زمان های مختلف در نظر گرفت.

مثلا می توانید در شب 70 درصد نور محیط را از نوع زرد و 30 درصد آن را سفید انتخاب کنید.

همچنین نوع روشنایی که بسته به منبع تولید آن دارد می تواند متفاوت باشد. امروزه لامپ های مهتابی، هالوژن ها، آباژور ها و خیلی وسایل دیگر برای روشن کردن مکان های مختلف وجود دارند که هر یک کاربرد مشخص خود را دارند.

روشنایی مناسب قسمت های مختلف

نورپردازی قسمت های مختلف خانه بستگی به کاربرد آن بخش ها دارد.

شما از یک محل برای خوابیدن و استراحت کردن، از محلی دیگر برای آشپزی، مطالعه، مهمانی گرفتن و ... استفاده می کنید.

بنابراین بسیار مهم است که در هر قسمت نورپردازی متناسب با همان بخش و کاربردش داشته باشید.

به این ترتیب:

*** در آشپزخانه باید نور کافی و زیاد باشد. در طول روز بهتر است پرده ها را کنار بزنید تا نور طبیعی خورشید وارد آشپزخانه شود. از ترکیب لامپ های با نور زرد و لامپ های با نور سفید استفاده کنید تا علاوه بر داشتن روشنایی کافی چشمانتان اذیت نشود.

نورپردازی قسمت های مختلف خانه چگونه باید باشد؟

*** اتاق خواب مکانی دو وجهی است. معمولا از اتاق خواب هم برای استراحت و خواب و هم برای مطالعه استفاده می شود پس بسیار ضروری است که نور قابل تنظیم داشته باشد.

 به این ترتیب اگر پنجره های اتاق خواب بزرگ و به اندازه ی کافی نور گیر هستند باید از پرده هایی قطور تر و تیره تر استفاده کنید تا هر زمان از روز که مایل به استراحت کردن بودید بتوانید محیط را کاملا تاریک کنید.

همچنین در رابطه با نور غیر طبیعی این مکان باید از لامپ هایی استفاده کنید که توسط سوییچ آن ها بتوان میزان نور تابیده شده از لامپ را تنظیم کرد.

استفاده از چراغ خواب و چراغ مطالعه را نیز فراموش نکنید!

*** اتاق پذیرایی و مهمانی نیز مانند اتاق خواب چند وجهی است. پس لازم است دارای سیستم روشنایی با قابلیت تنظیم شدت نور باشد.

نورپردازی قسمت های مختلف خانه چگونه باید باشد؟

می توانید از آباژور های زینتی همراه با لوستر هایی که لامپ های با نور زرد و سفید دارند استفاده کنید.

قرار دادن شمع در برخی بخش های اتاق نشیمن نیز گزینه ی خوبی است که می تواند حس آرامش را به افراد القا کند.

توجه: دقت کنید که محل قرارگیری المان های روشن کننده محیط به نحوی باشد که نور مستقیم به صفحه تلویزیون نتابد تا در هنگام مشاهده برنامه های تلویزیونی در دیدتان مشکلی بروز ندهد. زاویه تابش نور بستگی به محل مبلمان و جایی که معمولا از آن جا به مشاهده تلویزیون می پردازید دارد.

*** حمام و سرویس بهداشتی نیز باید نور کافی داشته باشند. بسیار مهم است که از محصولات و قاب های غیر قابل نفوذ رطوبت و آب در این محیط ها استفاده کنید.

***راهرو ها نیز اگر نور غیر مستقیم، ملایم تر و کمتری نسبت به بخش های دیگر منزل داشته باشند می توانند فضا را بزرگ تر نشان دهند (در این مقاله بیشتر بخوانید) و زیبایی کلی خانه را دوچندان کنند.

تاثیر انواع کاغذ دیواری ها و رنگ های موجود در محیط بر روشنایی آن

کاغذ دیواری های مختلف بر اساس ساختار جنسی که دارند (طرح برجسته یا مسطح، صیغلی یا کدر، براق یا مات و ...) و رنگشان (روشن یا تیره) بر نور محیط تاثیر گذار باشند. این مساله به خصوص در محیط های کوچک بسیار قابل توجه است.

جنس های صیغلی تر و مسطح تر نور را بازتاب می دهند و به روشن تر شدن محیط کمک می کنند.

رنگ های روشن تر به روشن تر به نظر رسیدن محل کمک می کنند و برعکس رنگ های تیره محیط را تاریک تر جلوه می دهند.

پس بنا بر آن چه گفته شد:

اگر از کاغذ دیواری های صیغلی و مسطح یا مات اما با زمینه رنگی روشن برای دکور اتاق استفاده کرده اید نیاز به منابع نور کم تری دارید چراکه کاغذ دیواری ها خود نور را منعکس می کنند.

نورپردازی قسمت های مختلف خانه چگونه باید باشد؟

اگر از کاغذ دیواری تیره یا مات و کدر استفاده کرده اید نیاز به منابع نور بیشتری دارید چراکه رنگ های تیره بخشی از نور محیط را جذب می کنند.

در مجموع به کارگیری تکنیک های مختلف نورپردازی در یک محیط می تواند آن را خاص تر و مدرن تر نشان دهد که همین امر سبب توجه خیلی از دکوراتور ها به مساله نورپردازی محیط ها شده است.