اگر گوشی موبایلمان در آب افتاد چه کار کنیم؟

مقاله های بسیار مختلفی در فضای مجازی وجود دارند که هر کدام به طریقی (گاه با روش های بسیار عجیب و غریب غیر معتبر) به خوانندگان آموزش می دهند که در صورت خیس شدن گوشی همراه چگونه از بروز مشکلات احتمالی برای گوشی و باتری آن جلوگیری کنند.

اگر گوشی موبایلمان در آب افتاد چه کار کنیم؟

ما در اینجا سعی کرده ایم که بهترین روش هایی که در اکثر مواقع (و نه همیشه) می توانند در پیشگیری (و حتی گاه حل مشکلات بوجود آمده به دلیل خیس شدن گوشی کمک کنند)، را بیان کنیم.

قطعاً بهترین و مطمئن ترین روش برای پیشگیری از بروز مشکلات، رساندن گوشی خود به نزدیک ترین مرکز تعمیرات گوشی های همراه است.

روش های دیگر اگرچه احتمالا در خیلی از موارد می توانند کارآمد باشند ضریب اطمینان 100% ندارند و تنها استفاده از آن ها زمانی توصیه می شود که دسترسی سریع به مرکز تعمیرات نداشته باشید.

اگر گوشی موبایلمان در آب افتاد چه کار کنیم؟

اولین اقدام پس از خیس شدن گوشی، خارج کردن باتری، سیم کارت وکارت حافظه از موبایل و جدا کردن بخش های قابل جداسازی نظیر درب پشت گوشی و ... است.

اگر باتری گوشی شما در بسته موبایل پک شده است و نمی توانید ان را خارج کنید حداقل کاری که می توانید انجام دهید خاموش کردن کامل دستگاه است.

دومین اقدام تشخیص نوع آب است.

اگر گوشی موبایلمان در آب افتاد چه کار کنیم؟

 اگر آب، شور یا پر از املاح معدنی باشد مانند آب دریا (و آب مصرفی خیلی از مناطق کشور ما مثل آب تصفیه شده مصرفی شیراز) ابتدا باید گوشی خود را املاح زدایی کنید چراکه وجود نمک بر روی برد الکترونیکی باعث خوردگی قطعات و اتصالات آن می شود.

برای این منظوردر خیلی از مقالات اینترنتی پیشنهاد می شود که از الکل استفاده کنید اما ما هرگز این روش را تایید نمی کنیم.

 علت این است که الکل تنها آب و مواد معدنی را جا به جا می کند و اگرچه احتمال دارد که با جا به جا شدن املاح روی برد قسمت های حساس مدار از تماس با نمک رهایی یابند، طبق مشاهدات خیلی از کاربران، اگر الکل همراه با املاح معدنی  به داخل قسمت دوربین و لنز آن نفوذ کند، لکه هایی در قسمت داخلی ایجاد می شود که باعث خراب شدن کیفیت فیلم برداری و عکس برداری دوربین دستگاه می شود. (این بخش را طبق نظرات کاربرانی که این روش را تجربه کرده اند بیان کرده ایم)

همچنین در بعضی منابع بیان شده است که الکل می تواند به برد داخلی صفحه نمایش (بر اساس نوع آن) آسیب بزند.

اگر گوشی موبایلمان در آب افتاد چه کار کنیم؟

 پس استفاده از الکل کاملا شانسی است. ممکن است حال گوشی شما را خوب کند یا اینکه مشکلات جدیدی را به وضعیت فعلی اضافه کند.

برای خارج کردن مواد معدنی از درون گوشی بهترین کار استفاده از آب مقطر 99 درصد است.

اگر گوشی موبایلمان در آب افتاد چه کار کنیم؟

آب مقطر که بهتر است گرم شده باشد (البته نه خیلی داغ چون می تواند به LCD دستگاه آسیب بزند) می تواند املاح را در خود حل کند. اگر گوشی را چند دقیقه در ظرف پر از آب مقطر خالص گرم قرار دهید و سپس آن را همان گونه که درون آب است به آرامی تکان دهید به احتمال زیاد قسمت های رسوب کرده جدا خواهند شد و با حرکت گوشی در آب به مرور از دستگاه خارج می شوند.

قدم سوم: حال اگر مطمین هستید که آب داخل گوشی ماده ی رسوب کننده و مخربی با خود ندارد باید به فکر خشک کردن گوشی خود باشید.

اول اینکه از حرارت مستقیم و قرار دادن گوشی در برابر باد داغ سشوار و یا نور مستقیم خورشید (به مدت طولانی) اجتناب کنید.

LCD دستگاه همراه شما تشکیل شده از نوعی کریستال مایع است که در برابر گرمای زیاد می تواند بخار شود و صفحه نمایش گوشی شما را از کار بیاندازد.

بهتر است به مدت چند دقیقه آن را با فاصله در برابر باد معمولی سشوار قرار دهید یا اینکه 10 دقیقه گوشی خود را در فضای آزاد در مقابل نور خورشید بگذارید. (باز هم تاکید می کنیم که مراقب باشید موبایل خیلی داغ نشود)

می توانید از جاروبرقی نیز برای خارج کردن آب داخل دستگاه کمک بگیرید.

برنج نپخته

اگر گوشی موبایلمان در آب افتاد چه کار کنیم؟

پس از تلاش برای خارج کردن آب، نوبت به خلاص شدن از شر رطوبت باقی مانده در سخت افزار داخلی می رسد. برای این منظور از یک کیسه برنج نپخته کمک بگیرید.

درون یک کیسه فریزر مقداری برنج نپخته بریزید. سپس گوشی خود را درون این برنج ها غوطه ور کنید، هوای اضافی کیسه را خارج کنید و در آن را محکم گره بزنید به نحوی که هوا به درون آن جریان نیابد تارطوبت داخل گوشی توسط دانه های برنج جذب شود.

اگر باتری گوشی نیز خیس شده است می توانید آن را در کنارموبایل خود در کیسه برنجی قرار دهید.

اگر گوشی موبایلمان در آب افتاد چه کار کنیم؟

کیسه را به مدت 48 ساعت (دو روز) در محلی خشک و نسبتا گرم قرار دهید. پس از این مدت احتمالا گوشی شما کاملا خشک شده باشد.

یادتان باشد که قبل از قرار دادن گوشی در کیسه، درب و قسمت های جدا شونده اش را باز کرده باشید.

اگر گوشی موبایلمان در آب افتاد چه کار کنیم؟

سیسلیکا ژل

همین روند را می توانید با سیلیکا ژل بجای برنج انجام دهید. سیلیکاژل ها همان بسته های کوچکی هستند که وقتی کیف، لباس یا کفش می خرید آن ها را درون جعبه ی خرید خود می بینید. البته احتمالا برنج گزینه ی در دسترس تری خواهد بود.

 

اگر گوشی موبایلمان در آب افتاد چه کار کنیم؟ 

باز هم تاکید می کنیم که مطمئن ترین راه رساندن گوشی به مرکز تعمیرات است و این روش ها همگی احتمالی هستند.