انتخاب کاغذ دیواری برای محیط های کوچک

اصول انتخاب کاغذ دیواری برای محیط های کوچک

این روزها با کمتر شدن تعداد فرزندان و افزایش تراکم در شهرها وسعت منازل مسکونی کمتر شده است. بیش از هفتاد درصد از جمعیت در شهرهای بزرگ آپارتمان نشین هستند.

به همین دلیل در اینجا می خواهیم اصولی را برای شما عنوان کنیم که اگر در هنگام دکور خانه ی خود از آن ها پیروی کنید می توانید فضای منزل خود را بزرگ تر و بازتر جلوه دهید.

از آنجا که اساسی ترین بخش هر خانه اتاق نشیمن می باشد در اینجا نظر خود را به این محل معطوف می کنیم. طبیعتاً با به کار بردن همین نکات کلیدی در سایر قسمت های خانه می توان همین نتایج را مشاهده کرد.

اولین نکته این است که برخلاف فکر خیلی از ما سفید کردن تمام دیوارها و سقف خانه در بزرگ تر جلوه دادن آن تأثیر چندانی ندارد. استفاده ی ترکیبی از چند کاغذ دیواری بارنگ‌ها و طرح های مختلف نتیجه ی بسیار چشمگیرتری خواهد داشت.

دومین نکته اینکه قبل از انتخاب کاغذ دیواری باید به دو مورد توجه اساسی داشته باشید:

·        اول مبلمان و کفپوشی که قرار است در این قسمت از منزلتان استفاده کنید.

رنگ مبلمان، کفپوش و پرده ها باید با رنگ کاغذ همخوانی داشته باشد. به کار بردن کاغذ دیواری با طرح و رنگی کاملاً متضاد با کفپوش و مبلمان تنها محیط را درهم و برهم نشان می دهد و به خصوص در محیط های کوچک باعث القای آشفتگی و بی نظمی به افراد می شود.

·        دوم شکل هندسی فضا

به اتاق نشیمن خود دقت کنید. چه ویژگی های هندسی ای دارد که می تواند در انتخاب کاغذ دیواری مؤثر باشد.

به عنوان مثال اگر آپارتمان نشین باشید احتمالاً ارتفاع دیوارها زیاد نیست و نسبت به یک خانه ی ویلایی، سقف پایین‌تر به نظر می رسد. به این سؤال‌ها دقت کنید: آیا فضای نشیمن بیشتر به شکل مربع شبیه است یا مستطیل؟ عرض اتاق و طول آن آیا همخوانی دارند یا خیر؟ وضعیت نورگیری اتاق چگونه است و محل پنجره ها کجاست؟ و ...

حال به سراغ اصول اصلی در انتخاب کاغذ دیواری می رویم:

از ترکیب رنگ های روشن استفاده کنید

اصول انتخاب کاغذ دیواری برای محیط های کوچک

استفاده از رنگ های روشن مانند خاکستری خیلی روشن، صورتی روشن، آبی و زرد و ... به بزرگ تر نشان دادن فضا کمک می کند.

این رنگ ها همچنین با انعکاس نور محیط را دل بازتر و آزادتر نشان می دهند.

می توانید از رنگ های متضاد استفاده کنید اما...

استفاده از رنگ های متضاد یک راه دیگر است به شرط آن که اولا همان طور که گفتیم با رنگ کفپوش و مبلمان هماهنگ باشد. دوما در بین رنگ هایی که خیلی با هم تضاد دارند از فضای خالی استفاده کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید از ترکیب زرد و بنفش استفاده کنید حتما رنگی مانند طوسی روشن را درمیان فضای بین دو رنگ به کار ببرید.

به طرح کاغذ دیواری توجه کنید

اصول انتخاب کاغذ دیواری برای محیط های کوچک

·        اگر مثلاً مبلمانی سلطنتی با کفپوشی ابریشمی و در کل دکوراسیون کلاسیک قرار است در محیط به کار رود می توانید بهتر است به جای انتخاب چند کاغذ دیواری با رنگ های مختلف، از کاغذ دیواری هایی به رنگ روشن با طرح های برجسته استفاده کنید.

 مثلاً می توان از پوششی از ترکیب هایی به رنگ کرمی با طرح برجسته همان رنگ در کنار کرمی پررنگ تر ساده و شیری استفاده نمود.

در مقابل اگر از کفپوش و مبلمان با طرح ساده استفاده می کنید به کار بردن کاغذ دیواری های طرح دار می تواند ایده ی بسیار جالبی باشد.

·        اگر دیوارهای کم ارتفاعی دارید استفاده از کاغذ دیواری هایی با طرح های عمودی مناسب تر است.

·        اگر عمق فضا کم هست می توانید در آن قسمت از طرح های افقی استفاده کنید.

توجه کنید که بهتر است تنها بعضی دیوارها را طرح دار کنید و در سایر بخش های اتاق یک کاغذ دیواری ساده (که رنگ آن مشابه با زمینه رنگی کاغذ دیواری های طرح دار به کار رفته باشد) به کار برید.

محیط را سایه روشن کنید

چگونه برای اتاق کوچک کاغذ دیواری انتخاب کنیم

می توانید به جای استفاده از کاغذهای طرح دار از چند کاغذ دیواری یک رنگ که نسبت به هم چند درجه تیره تر یا روشن تر هستند استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر راهرویی بین اتاق خواب ها و اتاق نشیمن است از رنگ تیره تر برای راهرو استفاده کنید. به این ترتیب وقتی از راهرو وارد اتاق نشیمن می شوید و فضا را با همان تم رنگی اما چند درجه روشن تر می بینید که باعث می شود فضا خیلی بزرگ تر جلوه دهد.

در ادامه ذکر چند پیشنهاد که توجه به آن ها در کنار انتخاب مناسب کاغذ دیواری به بزرگ تر جلوه دادن محیط کمک می کند خالی از لطف نیست:

از تعدادی مجسمه و یا آباژور و.. به رنگ مشکی یا خاکستری پر رنگ در محیط استفاده کنید تا فضا با عمق بیشتری به نظر برسد و یکنواخت نباشد.

می توانید یک قفسه کوچک یا یک گلدان دیواری با گل های آویزی در نزدیکی سقف نصب کنید تا نگاه ها را به سمت بالا جذب کنید و وسعت و ارتفاع اتاق را بیشتر نشان دهید.

نکته پایانی و اتمام بحث:

استفاده مناسب از کاغذ دیواری ها می تواند محیط را از یکنواختی خارج کند و به محیط روح تازه ای ببخشد. امیدواریم با بیان مطالب فوق توانسته باشیم شما را در انتخابتان یاری کرده باشیم.