راهنمای دکور اتاق کودک

شاید مسئله چیدمان اتاق کودکان برای والدین از زمان تولد نوزادشان تا سنی که کودکشان بتواند به تنهایی در اتاقی مجزا بخوابد چندان مهم تلقی نشود اما...

با ورود کودک به سن 4 سالگی معمولاً والدین تصمیم به جدا کردن اتاق فرزند خود می گیرند اما با در نظر گرفتن وابستگی و نیاز کودک به والدین، تشویق کودک به جدا شدن از مادر خود و سپری کردن مدت طولانی‌تر در اتاقی مجزا شاید در نگاه اول چندان آسان به نظر نیاید! خوشبختانه نحوه ی دکور و چیدمان اتاق کودک و ایجاد محیطی جذاب برای او در این مورد کمک شایانی به پدر و مادرها است. همچنین با رشد کودک و افزایش کنجکاوی و شکوفایی استعدادهای او این مهم نقش بارزتری پیدا می‌کند. سؤال این است که چگونه اتاقی که هم برای خواب، هم بازی و هم برای مطالعه ی فرزندمان مناسب باشد طراحی کنیم؟

رنگ اتاق کودک و یک نکته ی روان‌شناسانه

متخصصان روانشناسی معتقدند قبل از به دنیا آمدن کودک والدین باید رنگ اتاق خواب را انتخاب کرده باشند.

اگر می‌خواهید رنگ اتاق کودکتان را با توجه به دختر یا پسر بودن او تعیین کنید قبل از به دنیا آمدن فرزندتان تصمیم خود را بگیرید.

کودک از بدو تولد با اتاق خود آشنا می‌شود و آن را باید بتواند پس از گذشت مدت‌زمانی به عنوان محیطی امن در ذهن خود بپذیرد. نوزادان به طور ذاتی تا زمانی که بتوانند خود توانایی حرکت کردن و راه رفتن و جست و جو کردن پیدا کنند اشیا را ثابت می‌پندارند به این معنی که اگر جسمی که مدتی در برابر چشمان آن‌ها بوده است جابجا و دور شود ازنظر کودک آن شی‌ء به کلی از بین رفته است، بنابراین نکته اول این است که از زمان تولد تا سن حدوداً دوسالگی دکور اتاق کودک از چیدمان ثابت برخوردار باشد.

نکته ی دوم اینکه کودکان با رنگ ارتباط بیشتری برقرارمیکنند و بیشتر به همان رنگی تمایل نشان می‌دهند دارند که از ابتدا با آن آشنا شده‌اند. پس از گذشت مدت طولانی کودک در ناخودآگاه ذهن خود اتاق را با همان رنگی که از روز اول دیده است محیطی امن و با آرامش می‌پندارد بنابراین در غیاب والدین احساس راحتی بیشتری می‌کند.

یک نکته مهم دیگر:

توجه کنید که برای اتاق کودک از رنگ‌های بدون سرب استفاده کنید.

همچنین محیط خواب کودک بهتر است نمایی از رنگ های سرد مانند آبی و بنفش یا سبز داشته باشد که آرامش‌دهنده‌اند. و از رنگ های گرم در قسمت هایی از اتاق استفاده شود که هنگام خواب در دید کودک نباشند.

اما ترفندی بسیار کاربردی برای اتاق کودک استفاده از کاغذ دیواری است:

کاغذ دیواری ها علاوه بر اینکه می‌توانند با داشتن شکل‌های شخصیت های کارتونی مورد علاقه کودک برای او بسیار جذاب باشند این مزیت را دارند که بدون اینکه نیاز باشد از اسباب و وسایل زیادی در محیط اتاق استفاده کنید که باعث محدود شدن محیط بازی کودک و حرکت او می‌شوند؛ اتاق را بسیار خاص و جذاب جلوه دهند. پس به جای صرف هزینه های زیاد برای خرید وسایل های دکوری جاگیر از کاغذ دیواری ها استفاده کنید.

پیشنهاد: یک راه بسیار جالب دیگر دوخت کوسن ها و عروسک های نمدی مانند طرح کاغذ دیواری استفاده شده و استفاده در اتاق فرزندتان است!

محل خواب کودک

می‌توان گفت کودکان بیشترین وقت خود را در تخت خواب خود می‌گذرانند پس ابتدا محیطی دنج و راحت را برای تخت خواب کودک در نظر بگیرید.

اگر می‌خواهید از سرویس خواب کودکتان تا سنین نوجوانی استفاده کنید بهتر است سرویس خواب و مبلمان ساده تهیه کنید همانند آنچه در بخش رنگ ها عنوان کردیم با استفاده از کوسن ها و سایبان و یا شب نماهای رنگی آن را بیارایید. بهتر است از تخت های دارای محافظ نرده ای نیز استفاده شود.

توجه کنید که محل تخت خواب باید رو به فضایی غیر شلوغ و مملو از اسباب بازی باشد تا کودک بتواند با آرامش بخوابد. همچنین بهتر است از رنگ‌هایی مانند قرمز صورتی پررنگ و سایر رنگ های گرم برای آراستن تخت خواب و محیط اطراف آن استفاده نکنید.

فضای بازی

 کودکان با بازی کردن چیزهای بیشتری یاد می‌گیرند و استعدادهای نهفته‌شان را شکوفا می‌کنند. قرار دادن یک خیمه کوچک در گوشه اتاق کودک برای بازی کودک یا به‌طورکلی در نظر گرفتن فضایی با وسعت مناسب و قرار دادن یک سبد یا کمد برای اسباب‌بازی‌های فرزندتان قدم بعدی در دکور کردن اتاق دلبندتان است.

می‌توانید دیوار آن بخش از اتاق که قرار است کودک دران بازی کند را با فوم بپوشانید و نقاشی های کودکتان را به آن نصب کنید.

محل وسایل و البسه کودک

کتاب و دفتر، وسایل ورزشی، لوازم صوتی و تصویری، لوازم نقاشی و چیزهایی از این قبیل را در قفسه هایی که به دیوار متصل شده اند نگه دارید تا اگر کودکتان از آن بالا رفت قفسه و وسایل روی او نیفتد.

وسایل ریز، نوک‌تیز و خطرناک را در بخش های بالاتر کمد که خارج از دسترس کودک باشد نگهداری کنید.

نکات دیگر:

از کف‌پوش نرم و طرح دار استفاده کنید.

بهتراست از در طول روز فضای اتاق را با نور طبیعی (خورشید) روشن نگه دارید.

به کیفیت سیستم گرمایش و سرمایش اتاق فرزندتان توجه کنید.

از سبد بازی، کف‌پوش و به طور کلی وسایل قابل شست و شو در چیدمان استفاده شود.

اگر وسعت اتاق کودکتان کم است از طرح های کاغذ دیواری و کفپوش خلوت تر، مبلمان کمتر و رنگ های روشن تر برای بزرگ تر به نظر رسیدن فضا استفاده کنید.