مزایای خانه های هوشمند برای کارآفرینان

 مزایای خانه های هوشمند برای کارآفرینان فناوری

در دنیای تکنولوژی امروز و رشد جمعیت در مراکز شهری، لزوم ساخت و گسترش خانه ی هوشمند یک فضای کسب و کار جدید را برای تولید لوازم نوآورانه ی هوشمند به وجود آورده است.

نقش تکنولوژی در سال های اخیر بسیار پر رنگ تر شده است و با نفوذ آن در خانه ها چهره ی غالب خانه ها را    از آن خود کرده است و به جای تلفن های دیواری آشپزخانه  و کامپیوترهای دسکتاپ شکل جدیدی از تکنولوژی     در خانه ها به وجود آمده است و به این ترتیب موج جدیدی از اینترنت، دسته ای از دستگاه ها و وسایل هوشمند را    در برابر ما قرار داده است.

جو کالیسترا، یکی از معماران مرکز تحقیقات طراحی دانشگاه کانزاس، به ‌تازگی تصویر اقیانوس اطلس را در قالب دیواری دیجیتال که امنیت ساکنین خانه را تضمین می‌کند، طراحی کرده است.

این دیوارها هر حرکتی را در خانه ارزیابی می‌کنند و کوچک ‌ترین فشار را به کف اتاق‌ها تشخیص می‌دهند. دستشویی‌های هوشمند از دیگر امکانات این خانه‌ها هستند که تغییرات بیولوژیکی افراد را اندازه می‌گیرند و به پزشک خانواده اطلاع می‌دهند.

تعریف جدید رفاه تکنولوژیکی در خانه‌، فرصت مناسبی برای کارآفرینان فراهم کرده است که وارد این حوزه‌ ی   جدید شوند. البته این کار دام ‌هایی پیش‌بینی‌نشده هم دارد و ضروری است که قبل از سرمایه‌ گذاری در این زمینه، خوب دقت کنیم که گام بلند ما، قرار است کجا فرود بیاید.

خانه های هوشمند چه مشکلاتی دارند

با پیشرفت مداوم تکنولوژی انتظارات در زمینه ی تأمین امنیت و سلامت، بهره ‌وری انرژی و امکانات و تسهیلات بیشتر و بیشتر می‌شود و کار آفرینانی که در این صنعت فعالیت می کنند زمانی به موفقیت های بیشتری دست       می یابند که تحقیقات گسترده تری در این زمینه ها انجام داده باشند.

مثلاً به «خانه‌های سلامت» هوشمند فکر کنید. چنین خانه‌هایی بیش از هر گروهی برای سالمندان مفیدند، ولی مطمئن باشید سالمندان آخرین گروهی هستند که می ‌پذیرند در چنین خانه‌هایی زندگی کنند.

ترس از امنیت همیشه وجود دارد، عدم پذیرش نصب سنسورها به دلیل امنیت آن و اینکه تصاویر در وبکم ها و دوربین ها مورد سوء استفاده قرار بگیرد و دزدیده شود.

نفوذ هکرها و افراد سودجو یکی از ترس هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد. کارآفرینان و توسعه دهندگان  باید تلاش خود را در این زمینه بیشتر کنند تا مسائل و مشکلات امنیتی در این زمینه را رفع کنند. هوش مصنوعی  که برای یک خانه ی هوشمند طراحی می شود باید توانایی شناسایی هر ترافیک شبکه ناآشنا و نامتعارف از هر دستگاهی درون خانه را داشته باشد و آن را به عنوان یک اختلال یا خطر اعلام کند.

برای کسانی که بتوانند بهترین رویکرد امنیتی و اشتراک‌ گذاری داده‌ها را  پیش بگیرند و آن را با متدهای ابتکاری و قوی پشتیبانی کنند، آینده ‌ای فوق ‌العاده پیش رو قرار دارد.

خانه های هوشمند، فرصت هایی طلایی

اقتصاد امروز با توجه به رشد جمعیت برای زیرسازی و پشتیبانی جامعه به امکاناتی تکنولوژیکی مثل ربات‌، اینترنت اشیاء و بهینه ‌سازی انرژی شدیداً نیازمند است.

با توجه به اینکه در سال های آینده تراکم جمعیت در مراکز شهرها چندین برابر می شود و شهرهای بزرگ پذیرای مهاجران و مسافران بیشتری خواهند بود، این مسئله با توسعه‌ ی تسهیلات حمل ‌ونقل و مسافرتی همراه خواهد بود و سکونت‌ گاه‌ها و مراکز تجاری، بدون بهره ‌گیری از اتوماسیون و اینترنت اشیاء قادر به کنترل مؤثر این رشد نخواهند بود.

 در حال حاضر مشکلات شهری بیشتر از فرصت‌هایی است که کارآفرینان را هیجان ‌زده ‌کند اما خوشبختانه   فضاهای زندگی هوشمند راه خودشان را به جامعه ‌ی مدرن باز کرده‌ اند.

همین امسال خانه‌هایی ساخته‌ شده ‌اند که به سنسورهای تشخیص چهره، پارکینگ‌های رباتیک، امکاناتی که چرخه‌ ی خواب انسان‌ها را بهینه می‌کنند، سایه ‌بان‌هایی که خود را با درجه و شدت نور آفتاب تنظیم می‌کنند و لوازمی که ضامن سلامتی انسان هستند‌ مجهز می باشند.

این پیشرفت‌ها، به فضای کاری هم شکل تازه ‌ای می ‌دهند. شرکت‌های بزرگ تکنولوژی در حال کار روی هوشمند کردن ساختمان‌ها و محیط‌ های کاری شهری و بومی هستند تا فضای بهتر و مؤثرتری برای فعالیت کارآفرینان فراهم ‌کنند.

 ساختمان‌هایی که لابراتوارهای ویژه‌ ای برای تولید محصولات نمونه‌ ی اولیه دارند و امکان دسترسی استارتاپ‌ها را به انواع متدهای تأمین بودجه فراهم می ‌کنند.

سوار بر موج آینده

 با شروع سیر تکاملی زندگی های هوشمند، رعایت نکات زیر به کارآفرینان کمک می کند تا جزئی از این تحولات باشند و بتوانند مسیری آرام و مطمئن را در پیش بگیرند.

۱) توجه به غریزه‌ی محافظت

نگرانی برای امنیت عزیزان در درجه ی اول قرار دارد که شامل پدر و مادرانی که به فرزندشان فکر می کنند یا والدین سالمندی که دور از فرزندان خود زندگی می کنند. وجود تهدیدات امنیتی همچون بد افزار میرا که اینترنت اشیاء را در حجم وسیع مورد حمله قرار می‌دهند باعث می شود که مراقبت های امنیتی در بالای لیست کارآفرینان قرار گیرد.

با وجود اینکه نرم افزارهای مختلفی در این زمینه توسعه داده شده، اما برای رفع نگرانی های مشکلات امنیتی راه زیادی مانده است. به همین دلیل کارآفرینان باید روی تولید محصولاتی که امنیت خانه‌های هوشمند را تأمین می‌کنند، متمرکز شوند.

2) تلاش برای یافتن متخصصان صنعتی و معماران خلاق

مرحله ‌ی شروع  طراحی خانه‌های هوشمند، خیلی ساده‌ تر از تکمیل و مقاوم ‌سازی آن‌ها است. اغلب معمارانی  مثل زاها حدید، به خاطر طرح‌های آوانگارد خود به شهرت رسیده‌ اند و اعتماد مالکین به نام آن‌ها اعتبار بیشتری  بخشیده است.

در صورتی که به عنوان یک کارآفرین تکنولوژی فعالیت می کنید باید به صنعت ساختمان سازی و توسعه ی     مسکن  به خوبی آشنا باشید و اگر به اندازه ی کافی آشنایی ندارید با مشکلات زیادی همراه خواهید بود، تصور کنید که هزاران متر مربع کف ‌پوش‌ هوشمند را به پیمانکار ساخت و ساز می ‌فروشید و بعد همه‌ ی آن‌ها بازگشت داده می‌شوند چون با نظامنامه‌ ی شهری آن منطقه تطابق ندارند. برای اجتناب از چنین مشکلاتی، از ابتدای کار کارشناسانی را استخدام کنید که با امور توسعه ‌ی مسکن کاملاً آشنایی دارند.

۳) مدل کسب‌ وکار مبتنی بر مجوز

با تولید یک کالای جدید در زمینه ‌ی خانه‌ های هوشمند و گرفتن مجوز برای تولید آن به یک فرصت طلایی دست    پیدا می کنید و می توانید بدون اینکه خودتان را در بازار مسکن به دردسر بیندازید، از نوآوری و تولید خود کسب سود و درآمد ‌کنید. برای فعالیت در حوزه مسکن باید با قوانین سنگین آن کنار بیایید و مجبور هستید لیست دارایی ها   و اموال خود را مدون کنید و وارد رقابت با افرادی شوید که به‌ هرحال بازی را از شما خیلی بهتر بلدند.

 

گوگل هم به ‌تازگی سرویس Google IoT Core را راه ‌اندازی کرده است که اجازه می ‌دهد همه‌ ی شرکت‌ها ابزارهای مجهز به اینترنت اشیاء خود را به یک‌ لایه ابری متصل کنند. البته به این وسیله شرکت‌ها فقط می ‌توانند اطلاعات و داده‌های مورد نظرشان را از فضای کلی اینترنت اشیاء جمع‌آوری کنند. این سرویس راهی برای تولید اپلیکیشن‌های کاربردی هوش مصنوعی پیشنهاد نمی‌کند ولی استفاده از داده‌ها با رویکرد صنعتی مناسب، به شرکت‌ها اجازه می ‌دهد از راهی دورتر و امن ‌تر در این بازی شرکت کنند.

 

همه ‌ی انسان‌ها می‌خواهند زندگی سالم ‌تر و بهتری داشته باشد، ولی آخرین چیزی که ممکن است دنیا نیاز داشته باشد این است که ترسی به ناامنی‌های جامعه‌ ی جهانی اضافه شود. خوشبختانه در زمینه برنامه‌های کاربردی خانه‌ ی هوشمند، قوانین ناقص، شبهه برانگیز یا محدود نیستند.